Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yeni TRT 1 Dizisi / Prensin Şarkısı / Seo Dong Yo / Konusu / Oyuncuları

Resim bulunamadı

Ballad of Seo Dong General Information / Prensin Şarkısı

[Resim: seotopeng1mu0.jpg]

Diğer İsimleri: Seo Dong Seo Dong Song / Ballad / Seo Dong Yo
Tür: Tarihi Drama, Romantik
Bölüm Sayısı: 55
Yayınlandığı Kanal: SBS
Yayın dönemi: 5 Eylül 2005′den 21 Mart 2006′ya kadar.

Saraydaki Mücevher’in yapımcısı Byeong-Hun ve senaristi Kim Yeong-Hyeon imzasını taşıyan bu dizi Baekje Hanedanlığının(M.Ö.660-18) 30. imparatoru Seodong ile Shilla prensesi Seonhwa arasında yaşanan dramatik bir aşk öyküsünü anlatır. Bunun yanında bu dizi, hanedanlığın zarif ve parlak kültürünü anlatması bakımından önemli kültür ve tarih dizilerinden birisidir.

İmparatorun hayat hikayesine bakıldığında kendi dönemini anlatan yazılar bulunmuştur. Bu yazılar ise imparatorun kendisi tarafından yazılmış sevgi ve benzeri duyguları içeren şarkılar niteliğindedir. Bu şarkılar günümüzde Kore’de okullarda ders kitaplarında öğrencilere okutulmaktadır.

Senarist Kim Yeong bu kaynağı ayrıntıları ile incelemiş ve çeşitli eklemeler yaparak senaryonun taslağını oluşturmuştur. Olayların geçtiği yerleri simgeleyen bir şehir inşa edilmiş ve bu dizi sayesinde Kore sinema ve televizyon dünyasına yeni yıldızlar kazandırılmıştır.

Dizinin Konusu

Sarayda dansçı olarak görev yapan Yeon Ga Mo istemediği bir ilişki sonucu imparatordan hamile kalmıştır. O sıralarda krala büyük bir suikast planlanmaktadır. Suikast sırasında sarayda karışıklık çıkar ve bu karışıklığı gören Yeon Ga Mo saraydan kaçıp kimliğini gizlemeye çalışır. Çocuğunu yani ilerde imparator olacak olan Seodong’u doğurur ve 10 yıl kimseden habersiz anne oğul yaşamlarını sürdürürler. Ancak annesi oğlunun sarayda eğitim almasını ve yükselmesini istemektedir. Bu yüzden bağlantılarını kullanarak oğlunu saraya sokar ve Seodong sarayda eğitilmeye başlar. Ancak bir süre sonra siyasi bir komploya kurban giderek saraydan tekrar kaçar ve tesadüfen Prenses Seon Hwa ile karşılaşır ve ona aşık olur. Aşkının simgesi olarak da ona bir şarkı yazar ve bu şarkıyı prensese takdim eder. Ancak bu aşk imparator tarafından öğrenilir ve prenses sürgüne gönderilir. Ancak ikisinin de aşkları hiç bitmez ve 10 yıl sonra yeniden bir araya gelirler.

English
Also known as: Seo Dong’s Song / Ballad of Seo Dong
Genre: Historical Drama, romance
Episodes: 55
Broadcast network: SBS
Broadcast period: 2005-Sep-05 to 2006-Mar-21

Oyuncular / Cast

Seodong-Jo Hyun Jae
Prenses Seonhwa-Lee Bo Young
Sataekgiru-Ryu Jin
Kim Suk as Young Suh Dong
Choi Seol Ri ( 최설리) as Young Princess Sun Hwa
Koo Hye Sun as Eun Jin
Han In Soo as Hae Do Joo
Baek Bong Ki as Bumro
Im Hyun Sik as Bumro’s Dad
Lee Chang Hoon as Mok Ra Soo
Jung Sun Kyung as Mo Jin ( Eun Jin’s Mother)
Heo Young Ran as Princess Woo Young
Maeng Sang Hoon as Wang Goo
Lee Hee Do as Heuk Chi Pyeong
Choi Dong Joon as Jin Pyeong Wang
Lee Seung Ah as Woo Soo
Lee Sook as Kook Soo
Kim Yoo Jin as Joo Ri Young
Lee Il Hwa as Yeon Ka Mo ( Suh Dong’s Mother)
Ahn Yeo Jin as Bo Young
Shin Gook as Go Mo
Lee Kyung Hwa as Princess Chun Young
Seo Bum Shik as Seo Chung
Na Sung Kyoon as Kim Sa Heum
Jung Jae Gon
Han Bo Bae
Han Tae Yoon
Kim Tae Hyun (김태현)
Joo Min Soo
Kwon Hyuk
Kim Sung Hoon
Kwon Yong Woon
Seol Ji Yoon

Producer Lee Byung-Hun and writer Kim Yeong-hyeon from Jewel in the Palace (Dae Jang Geum), last years major hit drama here and in China, have again teamed up for a new historical drama.

The SBS drama Sodongyo, translated as Sodongs Song, has much in common with Jewel in the Palace. Both deal with similar themes: a success story of a lower class person rising to the top, a love that transcends social position, a secret of birth and a rivalry between main characters.

However, whereas Jewel is set in the Choson Kingdom (1392-1910), Sodongyo takes place in the Paekche Kingdom (18 B.C. – A.D 660), a first for a TV drama. Aside from the romance between a princess and a commoner, an interesting part of the drama is that it focuses on a fierce technology war almost 1,500 years ago.

The protagonist is Sodong, a commoner who strives to become a top technician. Sodong later became King Mu, the 30th king of Paekche as he was finally recognized as of royal birth.

The main background of the drama is Taehaksa, Paekches prestigious institute of science technology. As it possessed and developed the most up-to-date technology at that time, the institute was always in danger of industrial espionage from other countries like the Koguryo Kingdom and the Silla Kingdom.

The 21st century is an era of information technology. The viewers will be able to see not only the splendidly rich culture of the Paekche Kingdom but also their ancestors passion for information technology, which is in line with todays trend, said the dramas writer Kim.

The drama also reveals the role of monks as industrial spies at that time, an aspect of monks in the past that is rarely focused 0n.

Monks were the advance guards of intelligence war at that time. The leaders of the three countries made the best use of the monks mobility as they were allowed to move freely from country to country on sacred missions, said Kim.

The drama also features a character who was originally from the Silla Kingdom (57 B.C. – A.D 935) but went over to Paekche as a child and smuggled himself into Taehaksa, concentrating on secretly getting out high-quality information over a long time.

Various agricultural technologies considered the most up-to-date at
that time also appear in the drama.

In some episodes, to solve the problems of excessive dryness of the land, they released earthworms, and used ondol (hot floor) for the first time to decrease the humidity of homes.
Sodongyo is said to be one of Koreas oldest folk songs. According to Samgukyusa (The Memorabilia of the Three Kingdoms) from the Silla Kingdom, the song was written by Sodong, a commoner from the Paekche Kingdom. Hearing that Princess Sonhwa, a daughter of King Chinpyong of the Silla Kingdom was beautiful, he writes a song saying that the princess visits Sodongs room every night and spreads the song around. When her father hears the song, he condemns the princess to exile. Sodong picks her up and takes her to Paekche, and they become the royal couple of the country.

Etiketler:

Yorumlar

 1. aygun diyor ki:

  MERHABA……….Ben azeriyim.Koreyanin dizilerini cok seviyor ve beyeniyorum…..BEN TRT`yi hep izliyorum ve bence `SARAYIN INCISI` ve `PRENSIN SARKISI` cok seviliyor….TUM TURK BACI VE QARDASLARIMA SALAM OLSUN…

 2. döndü teksoy diyor ki:

  mükemmel bi dizi.yapımda emeği geçen herkesin ellerine sağlık.çok iyi iş çıkartmışlar.dizi hiç sıkıcı gitmiyor.umarım hep böyle devam eder.çok sevdim diziyi. son bölüme kadar kesinlikle hiç sıkılmadan izleyeceğimi düşünüyorum.korelilerin yaptığı her dizi mükemmel, aksiyon dolu ve ilginç oluyor.bu diziyi türk kanallarında kore dizilerini bizimle tanıştıran ve bizim izlememiz için yayınlayanların hakkını yemeyelim.onlarada çok teşekkürler

 3. hasim diyor ki:

  cok guzel

 4. dizi mağdurları diyor ki:

  evdeki dedem bu diziyi çok izliyor her öğlen biz evde suskunları oynuyoruz. öğlen izlemeyince sabah 5 te halamı yatağından kaldırdı onun odasında izledi yani adam öyle fanatiği dizinin nolur biri bu DİZİYİ KALDIRSIN öğlen yemekte 1 çıt bile çıkmıyor nolur diziyi kaldırIN
  resmen evde dizi mağduru olduk nolur BU DİZİYİ KALDIRIN yazımı onaylandıktan sonra yetkili makama gönderin….

 5. bahar diyor ki:

  bu diziye tutuldum resmen hiç bu kadar dizi tutkunu olduğumu hatırlamıyorum çok güzel ya bayıldım emeği geçenlerin aline ayağına sağlık..:)

Yorum Yaz